The AX024010 4 Input 2 Output Servo Controller series (SAE J1939) is designed for versatile control of two servo outputs to directly drive servos or other loads. Controller’s flexible circuit design gives the user a wide range of configurable input types. The sophisticated control algorithms allow the user to program the controller for a wide range of applications without the need for custom software. The controller has two Universal inputs that can be configured to measure analog voltage or current, frequency/PMW or digital signal and two Analog inputs that can be configured to measure current and both positive and negative voltages. Measured input data can be sent to a SAE J1939 CAN Network or used to drive outputs directly or through the configurable control algorithms. The servo outputs are of H-bridge type with capability of driving up to 400mA through the load in both directions. Both outputs can be configured to use any of the on-board inputs as either a control signal or an enable signal as well as SAE J1939 CAN Network data.
Order Code
P/N: AX024010-01
Input(s)
2 analog signal inputs are selectable as the following voltage or current signals (Inputs 1 & 2):
0-5V, 0-10V, 0 to +/- 5V, 0 to +/- 10V, 4-20mA, or 0-20mA
2 analog/digital inputs are available as the following signals (Inputs 3 & 4):
0-5V, 0-10V, 4-20 mA, 0-20 mA, PWM, Frequency, or Digital (Active High or Active Low)
Output(s)
2 bidirectional outputs (+/- 400 mA), independent, user selectable as: Servo Valve Control or Proportional Current (+/- 10mA to +/-400 mA)
Reference Voltage(s)
One +5V, 100mA, 1%
Communications
1 CAN port (SAE J1939)
1 Near Field Communication (NFC) antenna
CAN Baud Rate
500 kbit/s
Operating Voltage
12VDC or 24VDC Nominal (9...36 VDC)