CAPV-H-5V-800MA-6C-2M Connector Amplifier, 5VDC Input, 800 mA Output, DIN 43650A, 2m Cable
Item # CAPV-H-5V-800MA-6C-2M — CAPV-H-5V-800MA-6C-2M Connector Amplifier, 5VDC Input, 800 mA Output, DIN 43650A, 2m Cable
The Connector Amplifier simplifies control of proportional solenoids by supplying a current proportional to an input control (0-5 V or 0-20 mA or 10 K potentiometer or pre-set level). It accepts power supply voltages from 9 to 28 VDC. This linear solenoid driver utilizes high frequency switching output (PWM) to provide a DC current output. The current output is 800 mA. A current sensing circuit maintains output current regardless of changes in input voltage and coil resistance. The user can adjust maximum and minimum current, ramp times, dither frequency, and amplitude to match the application. The unit is available with a DIN 43650A connection to mount directly on the coil. A remote mount version is housed in a rugged metal box.
Order Code
P/N: CAPV-H-5V-800MA-6C-2M
Signal Inputs
Internal Supply For Setpoint Potentiometer
+5 VDC
Range Of Maximum Output Current
800mA
Operating Voltage
9 to 28 VDC Power Supply Range
Accepts up to a maximum of 32 VDC
Connection(s)
DIN 43650 plug.
2 meters jacketed cable, 6 conductor 18AWG
(A version for remote mounting is also available.)
Protection Rating
IP65 when correctly installed with lid, compression washer, o-ring and base gasket.
Operating Temperature
-40 to 85 ºC
-40 to 185 ºF
Applications
Datasheet
Related Products
4 Inputs, 2 Bidirectional 600mA Outputs Valve Controller, +5V Reference, SAE J1939, NFC, DIN Rail Mount
4 Magnetic Pickup Inputs CAN Converter, CANopen®
21 Inputs, 4 Analog & 2 Relay Outputs Isolated Controller, 2x CANopen®
10 Universal Signal Input Controller, +5V Reference, CANopen®
10 Universal Signal Inputs Controller, +5V Reference, SAE J1939
1x Digital Input, 2x Analog & 2x 2.5A Proportional Outputs Controller, CANopen®
1 Digital Input, 2 Analog & 2 Proportional Outputs Controller, SAE J1939
1 Digital Input, 2 Analog & 2 Proportional Outputs Controller, CANopen®
RS-232 to CAN (SAE J1939) Converter, 2 Digital Inputs, Programmable “Frame Format”, ASCII Support
2 Universal Inputs, 10A H-Bridge Output Controller, SAE J1939