TSP-WG6-48VDC-10A-01 DC Surge Suppressor
Item # TSP-WG6-48VDC-10A-01 — TSP-WG6-48VDC-10A-01 DC Surge Suppressor
Order Code
P/N: TSP-WG6-48VDC-10A-01
Operating Voltage
48 VDC nominal
Enclosure
WEG, 6 terminal modular housing with 12-22 AWG terminals
Operating Temperature
-40 to 85 ºC
-40 to 185 ºF
Applications
Transient surge protectors provide common and differential mode protection for the following:
Toll booths
Drawbridges
Street light controllers
Railroad crossing gates/signals
Datasheet
Compliance
Related Products
15-60VDC to 24VDC, 350W Isolated Converter, No Enable